SPRING HUNTING / LOVCI STUDÁNEK
U náš ve VitaJuwel věříme a laboratorní testy nám to ověřili, že každou pitnou vodu (ať už kohoutkovou, či přírodní) lze obohatit o sílu přírodních drahokamů a udělat z ní vodu, která bude pro naše tělo výrazně prospěšnější.
Pokud však chcete pro své tělo to skutečně nejlepší, a se zdravým životním stylem to myslíte opravdu vážně, je dobré zaměřit svou pozornost na to, aby voda, kterou každodenně pijete, byla co možná nejkvalitnější. Nabídnu vám nyní dva pohledy na tuto věc.

BALENÁ VODA
Možnou alternativou, jak se vyhnout konzumování kohoutkové vody, je pití klasické balené vody. Dle výše ceny můžete vybírat od klasických pramenitých vod až po prémiové vody. Hlavní zádrhel osobně vidím v délce transportu a celkově v balení.
Tato voda je v drtivé většině balena v plastu, ve kterém často tráví i několik měsíců, tedy dobu od stočení u pramene po konzumaci spotřebitele. U této vody se za tak dlouhou dobu začnou projevovat vnější vlivy - dlouhé uskladnění či uvolnění mikro-plastů a jiných látek. Voda vyhovuje, co se složení týká, všem standardům, ale chuťově již nebude taková jako při stáčení u pramene.
Zároveň je třeba vzít v potaz další faktory - ekologie (spotřeba miliard tun plastu každý rok), finanční stránka (za balenou pitnou vodu zkrátka musíte zaplatit) a transport (náročný transport do prodejny + vaše vynaložené úsilí každý týden na nošení balíků vody domů).
SPRING HUNTING
Teď bych vám rád ukázal, jak to praktikuji já osobně a naše rodina. Směr, který stojí zlomek financí oproti konzumaci balené vody. Směr, při kterém máte minimální spotřebu plastu. A směr, díky kterému získáte pro své tělo pravidelný přísun čerstvé, ryze přírodní vody.
Jedná se o spring hunting, tedy sběr vody přímo u pramene či studánky.
Vždy předtím, než se rozhodnete pravidelně odebírat vodu ze studánky či pramene, je dobré si ověřit, že je daný pramen zdravotně nezávadný. U některých studánek naleznete i přímo rozbory vody, které nezávadnost potvrzují.
Cenné informace ohledně tohoto tématu naleznete na portálu estudanky.eu, který vede registr studánek a pramenů a v tomto směru odvádí vynikající práci. Na této stránce najdete přehlednou “Studánkovou mapu” mapující prameny, studánky a jiné vodní zdroje v celé ČR.
Nezávadnost vody lze často poznat hned v lokaci, ve které se daná studánka či pramen nachází. To platí i v případě dvou studánek, které pravidelně navštěvujeme my. Obě se nacházejí mimo obydlená území, jsou obklopeny hustými lesy a v blízkosti nejsou žádná orná pole, které zvyšují riziko znečištění zdroje vody. Osobně nedoporučuji nabírat vodu po dešti, jelikož hrozí kontaminace s povrchovou dešťovou vodou. Vždy je nutné počkat zhruba 1-3 dny, v závislosti na síle pramenu.
První studánkou, kterou pravidelně navštěvujeme, je Kvočna v Třemošné u Plzně. Ke studánce vede pouze pěší cesta, takže sem chodí pro vodu méně lidí. Voda je krásně osvěžující, lahodná a jemná, byť je zde pramen slabší a teče relativně pomalu. Voda v této studánce prochází pravidelnou kontrolou a rozborem. I dle vlastních zkušeností můžeme nezávadnost potvrdit.
Přírodní vodu si pak stáčíme především u studánky v Bušovicích, kde je proud výrazně silnější a lze nabrat velké množství vody za poměrně málo času. Studánka je velmi oblíbená, a tak se často stane, že musíte čekat, až si lidé před vámi vodu naberou. Odměnou je vám pak čerstvě studená přírodní voda!

100 % BEZ PLASTŮ
Proces nabírání vody jsme léta vylepšovali, až jsme došli za mě k ideálnímu modelu. Pořídili jsme skleněné demižóny (objem 10 litrů až 40 litrů), které jsou primárně určené na víno. V našem modelu je používáme právě na přírodní studánkovou vodu!
Výhodou je, že si vodu uchováte do skla, ve kterém vydrží daleko déle čerstvá (alespoň po chuťové stránce). Pokud studánkovou vodu nalijete do klasického plastového barelu na 5 litrů, tak již druhý den voda zkrátka není chuťově ideální. Osobně mohu potvrdit, že ze skleněného demižónu chutná voda skvěle i po týdnu. Nic se však nevyrovná pocitu, když se napijete přímo u studánky!
Při použití skleněných demižónů navíc nemáme žádný odpad v podobě plastových lahví. Vodu z demižónů přelíváme přímo do našich karaf GRANDE či ERA a lahví ViA, ze kterých pak vodu konzumujeme.
Možná si říkáte, že na takové řešení nemáte čas. Je to vždy jen o tom, kolik jste toho pro své zdraví ochotni obětovat. Osobně jezdím ke studánce cca 1x za týden a naberu zde zhruba 120 litrů vody, což nám hravě vystačí na spotřebu ve firmě a v domácnosti.
Často takto vynaložený čas propojíme příjemnou procházkou přírodou, pak nelitujete času investovaného pro zdraví i pohyb. Pokud jednou ochutnáte, již nebudete chtít pít nic jiného. Výhodou lidského těla je to, že kvalitní vodu zkrátka pozná. Vyznačuje se to především tím, že tělo vodu zkrátka žádá a máte větší spotřebu vody. Sami se tak poté přistihnete, že se k pramenu jednoduše těšíte, protože napít se přímo čerstvé pramenité vody je zkrátka výjimečný pocit.
Konzumací studánkové vody získáte nejen blahodárný zdroj energie pro vaše tělo, ale i skvělou volnočasovou aktivitu. Cesty ke studánkám lze často spojit s výlety do přírody. I samotný pobyt v lese při nabírání vody je k nezaplacení a dokáže být skvělým nástrojem pro posílení psychiky.
RYZÍ PŘÍRODNÍ VODA A DRAHOKAMOVÁ VODA
Za předpokladu, že se vydáte na krásnou cestu spring huntingu, postupem času začnete získávat daleko větší možnosti v oblasti rozeznávání chuti a kvality vody. Kolikrát se u pramene přistihnu s tím, že si říkám, že dnes je ta voda opravdu lahodná, chutnější než minule.
Pokud chcete pití přírodní vody posunout ještě na vyšší úroveň, doporučuji se podívat na naše produkty VitaJuwel. Je až fascinující, jak s obyčejnou vodou lze nádherně pracovat po chuťové stránce díky energii přírodních drahokamů.
Osobně moc rád vody testuji, srovnávám různé chutě jednotlivých drahokamů. A je neskutečné, že každá drahokamová směs má svou vlastní, specifickou chuť. Rozdíly je velmi obtížné popsat slovy. Jedna je jemnější, druhá hrubší, škrábe na jazyku, třetí má chladnou, jasnou chuť. To zkrátka člověk musí vyzkoušet na vlastní kůži.
Třešničkou na dortu je to, že používáte kvalitní borosilikátové sklo a dopad na životní prostředí je díky eliminaci plastových nádob minimální. A pít vodu ze skla zkrátka a jednoduše není to samé jako pití z plastu!
SHRNUTÍ NA ZÁVĚR
Věříme, že vám tato naše přírodní cesta může přinést určitou dávku inspirace, jak to můžete dělat i vy. Chtěli jsme vám dát nahlédnout, jak na samotnou vodu nahlížíme my a že to není jen o tom doma pustit kohoutek. Pokud chce člověk pro své zdraví to nejlepší, je třeba vynaložit úsilí navíc.
Řada z vás má problémy s tím, že vám čistá kohoutková voda zkrátka nechutná a do její konzumace se musíte nutit. Právě pro vás by tohle mohla být ta ideální cesta.
Naše tělo je vysoce inteligentní. Velice dobře pozná, když mu dodáte kvalitní, strukturovanou vodu. A bude jí chtít čím dál tím častěji. Pak pití čisté vody nebude povinnost, ale stane se z toho čistá radost!
A pokud přidáte ještě energii přírodních drahokamů, získáte skutečně “nebeskou vodu”, která vám přinese řadu vynikajících benefitů v oblasti zdraví a obnovy životní energie.
Budu rád za každou zpětnou vazbu a váš pohled na věc, kde nabíráte studánkovou vodu a jak vám chutná.
Jan Havlovic
VitaJuwel CZ&SK.
PS: Kdo má rád lázeňskou vodu a je z okolí Plzně, můžeme doporučit Koňský pramen, který se nachází nedaleko Konstantinových lázní. Vyjímečně lahodná lázeňská “minerálka”, osobně doporučuji se zastavit!